Wydarzenia

6 listopada 2020

Performance UCZTA – Miłosławy Skoczek- Śliwińskiej

9 października 2020 Hala Koszyki

Inspiracją do powstania performance’u „UCZTA” był czas narzuconej izolacji, odcięcia człowieka od człowieka. Wymuszone ograniczenia podczas pandemii spowodowały w ludzkich sercach poczucie lęku i zagrożenia. Zagubienie i dezorientacja wprowadzają chaos, a wraz z nim rodzi się instynkt obronny często wyrażany poprzez agresję. Gubimy człowieczy wymiar istnienia, wiarę w dobro. Tracimy akceptację, bez względu na to czego ona dotyczy, czy jest to kolor skóry, odmienne zdanie w kwestii przekonań politycznych, religijnych czy też orientacji seksualnych.

UCZTA to opowieść o istocie ludzkiej. O Tobie, o mnie, o Naszych przodkach, o czasie teraźniejszym, którego jesteśmy kreatorami i o przyszłości. UCZTA to metaforyczna opowieść, gdzie przy wielkim, drewnianym stole, spotykają się Złote Ziarna ludzkości jak miłość, odwaga, wolność i jej demony, pycha, egoizm, przemoc.

Stopy będące głównym elementem pracy, symbolizują topos Człowieka w drodze. Każdy z nas jest Pielgrzymem, Odyseuszem, który wędrując szuka swojego domu. To wewnętrzna podróż bohatera po siebie.

UCZTA dotyka równolegle kilku wątków. Oprócz tego, iż metaforycznie mówi o zjadaniu” człowieka przez człowieka, łamaniu jego struktury to ponad wszystko jest Nadzieja i Wiara. To chwila refleksji, „Skąd przyszliśmy, kim jesteśmy, dokąd idziemy”. To pytania o kondycję istoty ludzkiej, kondycję Matki Ziemi, o relacje, o najwyższe wartości. To czas wyboru, jakie świadectwo pozostawi każdy z nas na naszej planecie…

Ukończyła Akademie Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się rzeźbą, malarstwem oraz projektuje biżuterię Milarte. Esencja twórczości artystki jest kobieta. Opowiada historie o jej podróży, odpoczynku, intuicji joj namiętnościach, dzikości, wyzwoleniu, sekretach. O jej tańcu życia z bielą, czerwienią i czernią w sercu.

Pracuje w materiałach natury, jak glina, piach, wosk, bo niosą ponadczasowe treści, o wieczności, kruchości tycia, narodzinach, przemijaniu.

Artystka mówi: „Sztuka wprowadza nas w świat, w którym intuicyjnie i symbolicznie czujemy, ze nie jesteśmy sami, bo kardy z nas potrzebuje historii, gdzie ujrzy ziarno prawdy o swoim istnieniu.”

Arte Optima jest firmą konsultingową, świadczącą usługi w zakresie doradztwa na rynku Dzieł Sztuki na zamówienie dla naszych klientów, którymi są prywatni kolekcjonerzy, firmy i organizacje. Doradzamy firmom i organizacjom w zakresie inwestycji w sztukę dekoracyjna w przestrzeniach biurowych i budynkach użyteczności publicznej. Doradzamy również na poziomie inwestowania w sztukę i budowania sprofilowanych kolekcji prywatnym kolekcjonerom, inwestorom w sztukę.

Scenariusz i rezyseria – Miloslawa Skoczek-Śliwiniska

Muzyka – Marcin Gariko

Realizacja obrazu – Paweł Izdebski

Kurator – Anna Szary

Osoby publiczne wspierające projekt:

Marcin Juchniewicz, Robert Korzeniowski, Kasia Nosowska Novika, Rafał Olbiński, Maciej Orłoś, Michał Piróg, Joanna Racewicz, Beata Tadla, Agata Załęcka


Notice: Undefined index: cookie_ue in /vol2/user/art-optima/www.arte-optima.com/blog/wp-content/themes/arteoptima/resources/_functions_basic.php on line 106
Arte Optima informuje, że świadcząc usługi korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika, w szczególności z wykorzystaniem plików cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.
zamknij