Wydarzenia

8 kwietnia 2020

Malarstwo Jerzego Pluchy

Z cyklu Arte Optima przedstawia – malarstwo Jerzego Pluchy.

Artysta posługuję się techniką tempery naturalnej, opartej na spoiwie jajowym. Jest to jedna z najstarszych technik malarskich (ikony, malarstwo gotyckie i renesansowe), wyparta przez spoiwo olejne i od tego czasu używane sporadycznie, ze względu na stopień trudności i otoczone tajemnica składniki. Artysta używa złota płatkowego 23,75 ct, stosuje także złoto mineralne w pudrze, m.in. „złoto gwiazd” o najwyższej świetlistości i światłotrwałości.

Dyrektor BWA w Zamościu, Jerzy Tyburski, tak pisze o artyście:
„Malarstwo Jerzego Pluchy, oderwane od współczesnych prądów i mód plastycznych, rozwija się swym odmiennym, nietypowym rytmem. Artysta wychowany na starych mistrzach, wypracował własną, odrębną estetykę, pełną odniesień do najświetniejszych, dekoracyjnych osiągnięć okresu europejskiej Secesji z przełomu XIX i XX wieku.
Niezwykły nastrój figuratywnych płócien artysty, oparty jest na wyszukanej i pastelowej palecie barwnej. Baśniowość
i szlachetność tego malarstwa, pogłębia zastosowanie technik malarskich zaczerpniętych z historii sztuki, co świadczy o bogatej wiedzy i doświadczeniu autora. Dzięki temu, możemy się zanurzyć w niezwykły świat, pełen łagodnej zadumy malarza i poety, jakim jest Jerzy Plucha”.

 

Z cyklu Arte Optima przedstawia – malarstwo Jerzego Pluchy.Artysta posługuję się techniką tempery naturalnej, opartej na spoiwie jajowym. Jest to jedna z najstarszych technik malarskich (ikony, malarstwo gotyckie i renesansowe), wyparta przez spoiwo olejne i od tego czasu używane sporadycznie, ze względu na stopień trudności i otoczone tajemnica składniki. Artysta używa złota płatkowego 23,75 ct, stosuje także złoto mineralne w pudrze, m.in. „złoto gwiazd” o najwyższej świetlistości i światłotrwałości. Dyrektor BWA w Zamościu, Jerzy Tyburski, tak pisze o artyście:„Malarstwo Jerzego Pluchy, oderwane od współczesnych prądów i mód plastycznych, rozwija się swym odmiennym, nietypowym rytmem. Artysta wychowany na starych mistrzach, wypracował własną, odrębną estetykę, pełną odniesień do najświetniejszych, dekoracyjnych osiągnięć okresu europejskiej Secesji z przełomu XIX i XX wieku.Niezwykły nastrój figuratywnych płócien artysty, oparty jest na wyszukanej i pastelowej palecie barwnej. Baśniowośći szlachetność tego malarstwa, pogłębia zastosowanie technik malarskich zaczerpniętych z historii sztuki, co świadczy o bogatej wiedzy i doświadczeniu autora. Dzięki temu, możemy się zanurzyć w niezwykły świat, pełen łagodnej zadumy malarza i poety, jakim jest Jerzy Plucha”.————-�Arte Optima presents – paintings by Jerzy Plucha.Artist in his paintings use a technique of natural tempera, based on an egg binder, which is one of the most ancient techniques in painting. I use gold in flakes, 23.75 ct, and silver. I also use mineral gold in powder (“the gold of the stars”) of the highest brightness and light-fastness."Jerzy Plucha's paintings seem to be detached from contemporary artistic trends and fashions and develop with different, atypical rhythm. The artist, brought up on old masters, has developed his own, separate aesthetics, full of references to the finest, decorative achievements of the European Secession period from the turn of the century.The unusual mood of the artist's figurative canvases is based on a sophisticated and pastel colored palette. The nobility of his paintings deepen on the use of painting techniques taken from the history of art, which testifies the knowledge and experience of the artist. Thanks to this, we can plunge into the extraordinary world, full of the gentle reflection of the painter and poet Jerzy Plucha. "- Jerzy Tyburski (director of the BWA in Zamość)

Opublikowany przez Arte Optima Środa, 8 kwietnia 2020


Notice: Undefined index: cookie_ue in /vol2/user/art-optima/www.arte-optima.com/blog/wp-content/themes/arteoptima/resources/_functions_basic.php on line 106
Arte Optima informuje, że świadcząc usługi korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika, w szczególności z wykorzystaniem plików cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.
zamknij